Horyzont Europa Ambitny unijny program ramowy w zakresie badań naukowych i innowacji (2021–2027) mający na celu: wzmocnienie bazy naukowej i technologicznej UE oraz europejskiej przestrzeni badawczej; zwiększenie europejskich zdolności w zakresie innowacji, konkurencyjności i liczby miejsc pracy; realizację priorytetów obywateli oraz utrzymanie naszego modelu społeczno-gospodarczego i związanych z nim wartości. Komisja zaproponowała budżet w wysokości 100 mld EUR na program „Horizon Europe”.
Do konkursów mogą startować tylko projekty PARTNERSKIE. Partnerami w projektach mogą być instytucje posiadające osobowość prawną, a zatem zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa, uczelnie, instytuty badawcze, administracja publiczna, organizacje pozarządowe.
W ramach programy finansowane będą m.in. :
Innowacyjna Europa
Granty dla innowacyjnych MŚP
Horyzont Europa ma również bogatą ofertę dla firm. European Innovation Council wspiera europejskich innowatorów: przedsiębiorców z małych i średnich firm, start-upy (ze wszystkich branż) oraz konsorcja w realizowaniu ich projektów.
Otwarte konkursy:
Wzmacnianie Europejskiej Przestrzeni Badawczej
Komponent ma on na celu wyrównywanie poziomu doskonałości naukowej w poszczególnych krajach unijnych. Granty przeznaczone są przede wszystkim na rozwój doskonałości naukowej instytucji naukowo-badawczych.
Otwarte konkursy:
Doskonała baza naukowa
Globalne wyzwania i europejska konkurencyjność przemysłowa
Szczegółowe informacje:
Na poziomie ogólnopolskim:
Informacje o tematach konkursów, terminach naborów, dniach informacyjnych i spotkaniach brokerskich, a także kontakty do ekspertów KPK od poszczególnych obszarów Horyzontu Europa można znaleźć na stronie kpk.gov.pl. Pytania można również zgłaszać mailem na adres: kpk@ncbr.gov.pl .
Na poziomie regionalnym:
Centrum transferu Technologii Politechnika Krakowska
Adres: Warszawska 24
31-155 Kraków
12 628 28 45
https://www.transfer.edu.pl/
Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego